Browsing Category: "Food and Shopping"
.

Bolinao Fish: Cleaning and Cooking

Fishes and other sea foods are expensive in our town because I have heard most of the fishes caught are brought to Manila. It was only seldom that a kilo of fish cost less than a dollar, they mostly cost over $4.

Bolinao Fish

The other day, while we are in the wet market we found out that the small fishes only cost Php20.00 per kilo which is less than a dollar, it seldom happened so we bought 2 kilos right away, our cats will have a feast on these fishes.

When we reached home, I cleaned them one by one by removing the intestines and gills, they are pretty big than normal. Normally when they are a bit smaller, we have to take out the whole head because it has bitter taste. It took me a long time to finish cleaning them, it was quite tiring standing for a long time eh. We ended up frying small portion with frying mix and the rest were cooked in vinegar with water for our cats

[ Tagged In ] , , ,

Avocado Season: Cheap Avocados in the Local Market

Avocado was in seasoned in the Philippines so there are plenty of avocados in our local market, prices range from P15.00 – P30.00 per kilo. A kilo consists of 3-5 avocados it depends on the size and variety.

Purple Avocado

When I was young I remember not liking avocado that much maybe because my taste bud was different that time or I was already used eating them since there is two avocado trees in our backyard, and when they are too ripe in top of a tree or a typhoon they just fell in the ground.

Avocado

The avocado tree was long gone, they were cut down when the church nearby was expanded, so now we want to eat avocado we have to buy in the local market which we did a few days ago. I plainly ate it with brown sugar while my sister ate her avocado refrigerated mixed with powder milk and sugar.

[ Tagged In ] , , , , ,

Chicken Barbecue in the Street

It is already summer months in Philippines and barbecue and such are becoming popular in the streets. It was been a week ago since a neighbour sells barbecue, it was hit among everybody. We bought few sticks the other day since we are craving for something savoury.

Chicken Barbecue

We had neck and head barbecue, it cost P10.00 per stick. She also has some other stuff like chicken feet, pork belly, hot dogs and etc. But when I showed my husband a pic of what we have bought and eaten, he said it was the food they feed to dogs and cats (lol). It must be to Western countries but to Asia they are the type of foods that are gastronomically delicious to empty stomach.

Barbecues sold in the stick are most like by Filipinos when they are drinking with friends, or eating them in the streets.

[ Tagged In ] , , ,

New York Hot Dogs and Pizza

Last night my husband asked me to get him a pepperoni pizza but when I went to Pizza school they are already closing so I went to 59 Pizza which is about 5-10 minutes away but the latter was already closed. It seems both pizza place closed early because of the Lunar New Year which is celebrated in Korea.

New York Hot Dog

Going home I passed by the new shops around the street and I have seen that GS25 sells New York Hot Dog, so I went inside to give it a try and to look for pizza as well. I took picture of the banner so I can show it to the sales clerk but it still took long time before she could understand that I want to order each kind.  I have waited for my order but I was surprised to received the hot dogs without a wrapper just  a piece of cartoon to hold them. The hot dogs comes with free can of Pepsi and when it was handed to me I let the sales clerk to put it on my cross bag as my hands are holding the hot dogs.

GS25 Pizza

When I reached home I can’t open the door so I called for my husband and he was disappointed that I was not able to buy pepperoni pizza and he didn’t like the hot dog as well. So I went to GS25 where we usually buy snacks to look for pizza, and gladly I was able to find pizza for him.

[ Tagged In ] , , , , ,

Instant Bibimbap from GS25

A few days ago I went to the nearby convenience store to buy for electrical tape, but  before I went to the counter to pay, I look around the aisles for items that I can afford to buy.  I found few but the instant Bibimbap caught my attention, this Korean food can only be found in Korean restaurant, but today if you are craving for Bibimbap you can eat it anytime and anywhere as long as you see them in any convenience store around you.

Instant Bibimbap

Bibimbap is a signature Korean dish. The word literally means “mixed rice”. Bibimbap is served as a bowl of warm white rice topped with namul (sautéed and seasoned vegetables) and gochujang (chili pepper paste). A raw or fried egg and sliced meat (usually beef) are common additions. The ingredients are stirred together thoroughly just before eating. It can be served either cold or hot. (Source Wikipedia)

Instant Bibimbap

The instant Bibimbap was sold with free beef noodles, I think it is marketing strategy so more people will buy and try this product. The box contains 3 packages and a spoon, the packages contain puff rice, dry garnishes and sauce. I cook the rice mixed with the dry garnishes within 1 cup of water for 3 minutes and mixed the sauce afterwards and voila my Bibimbap is ready to eat. This item cost 2,800 won per small box.

[ Tagged In ] , , , , ,